NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

ROZPAD KOALICE V NAŠEM MĚSTĚ

Vloženo 15.01.2024, doplněno znovu 26.01.2024




Noviny ECHO opět posloužily jako jeden ze zdrojů informací o tom, co se děje v Novém Městě nad Metují.


Podívejme se na aktuálně zveřejněné články v posledním čísle Echa:





Komentář Novoměstského kurýra:
Tak už víme, že lidovci jsou proti koalici, která se chystá vzniknout.
Také víme, že Vize22 chce spolupracovat se současným vedením.
Také víme, že pan Čopík a paní Kulhavá budou mimo Koalici.

Příští Zastupitelstvo se má konat 7.3.2024.
Tam se zřejmě rozhodne.
Z informací, které jsem uveřejnil níže se dá dovodit, jaká sestava bude chtít vládnout po změnách - tj. kdo bude na straně Koalice a kdo bude mimo Koalici.
Ovšem vypadá to tak, že Koalice nemá šanci získat převahu víc, než 11 hlasů z 21 hlasů. A to je opět opravdu slabá převaha pro spolehlivé prosazování cílů při hlasování.


Tak asi nezbývá než počkat na jednání toho Zastupitelstva, které bude jistě zajímavé sledovat. Je zřejmé, že klíčovou pozici na současném "jevišti" má VIZE22.

Jindřich Buchal.



ROZPAD KOALICE V NAŠEM MĚSTĚ

Vloženo 15.01.2024, doplněno znovu 23.01.2024

Včera jsem dostal informaci o existenci článku paní redaktorky Štěpánky Tůmové v iDnes Hradec Králové

Zde je odkaz na tento článek na webu:


"Z koalice v Novém Městě vypadnou kritici koupaliště. Hlasy dodá opozice"


Jindřich Buchal.
ROZPAD KOALICE V NAŠEM MĚSTĚ

Vloženo 15.01.2024, doplněno znovu 22.01.2024

Dnes byl zveřejněn zápis z Rady města č. 30, která se konala 15.1.2024. Najdete ho na www stránkách města.
Jednání Rady začalo ve 13.00 hodin a skončilo ve 20.10 hodin.
S časem vložení 16.21 hodin vydalo město také dne 15.1.2024 na svém webu následující informaci:
citace:
"Vážení občané města Nové Město nad Metují,
dovolte nám Vás informovat, že koalice, vytvořená po volbách v říjnu 2022, jejímiž členy byly ODS (jmenovitě M. Slavík, A. Vrátný, P. Biegl, M. Jarolímek, P. Kašpar, J. Petráš - od 11/2023 V. Zimlová), uskupení Město pro život s podporou Zelených (V. Brož a V. Lichý) a uskupení Za Nové Město (J. Čopík, J. Berkovcová a Z. Kulhavá) - je minulostí.

Dnes 15. 1. 2024 vypověděla ODS koaliční smlouvu, na základě které se členové koalice zavázali prosazovat společný program.

Z uskupení Za Nové Město v minulém týdnu již sama vystoupila Mgr. J. Berkovcová.

Ing. Milan Slavík, ing. Aleš Vrátný".

Konec citace.


Komentář Novoměstského kurýra:
Přiznám se, že jsem očekával, že v zápise z Rady města se o této skutečnosti objeví nějaká zmínka vzhledem k tomu, že má dojít ke změně složení Rady i Koalice.

Jindřich Buchal.
ROZPAD KOALICE V NAŠEM MĚSTĚ

Vloženo 15.01.2024, doplněno 19.01.2024



Ve čtvrtek 19.1.2024 se na stránkách města objevila další informace:





V Náchodském deníku s datem 16.1.2024 byl zveřejněn následující článek o situaci v Novém Městě nad Metují.
Zde je odkaz na tento článek:



Náchodský deník 16.1.2024


Aby byl tento článek zachován trvale jako doklad o stavu věcí dne 16.1.2024 v příběhu Nového Města nad Metují
v Novoměstském kurýru,
uvádím níže - s poděkováním jeho autorovi panu Špreňarovi - jeho kopii:






Přidávám ještě stanovené termíny jednání Rady města a Zastupitelstva města v roce 2024 (zdroj - web města)

Komentář Novoměstského kurýra:
V textu města výše jsou zminěni - radní za ODS - v RM 4 osoby - Slavík, Vrátný, Jarolímek, Kašpar a dále v RM Brož a Berkovcová - t.j. celkem 6 osob.
Dosavadní Rada měla 7 osob.
Takže jde o doplnění jednoho nového člena z řad Zastupitelů do Rady a nejméně dvou Zastupitelů do koalice aby měla koalice minimální většinu 11 hlasů (v koalici zřejmě končí pan Čopík a paní Kulhavá).
Zatím jsme se nedozvěděli návrh nového složení Rady města ani složení nové Koalice a také předpokládaný termín schválení změn v Zastupitelstvu. Zatím sdělení pana Slavíka a Vrátného zní optimisticky. V novinovém článku výše se mluví dokonce o dvou dnech na vyřešení(?). A tak držme ty palce, aby to dopadlo pro naše město a hlavně jeho občany dobře.


Velice pěkně popsal události dne 16.1.2024 v Náchodském deníku pan redaktor Špreňar (viz výše). To byl stav 16.1.2024.
Rychlost vyřešení novoměstského problému je v článku popsána panem starostou NMNM jako velice rychlý proces (2 dny?). Tak uvidíme za jak dlouho se to podaří.

Jindřich Buchal.
Vloženo 15.01.2024

Dnes odpoledne se na webu našeho města objevila následující zpráva:






Komentář Novoměstského kurýra:
Dnes vedení města zveřejnilo informaci, že se rozpadla vládnoucí koalice v našem městě.
Podrobně sleduji jednání všech Zastupitelstev po posledních volbách.
A musím přiznat, že jsem něco podobného očekával. Převaha koalice byla v Zastupitelstvu hodně vratká. Není třeba nic dodávat.
Takže lze předpokládat vytvoření koalice nové. Můžeme si nanečisto tipovat, jak ta nová koalice bude vypadat.
Výše jsem uveřejnil "tablo" jak vláda v našem městě vypadala do dneška. Tak co myslíte? Kdo nám po novu bude vládnout?
Podaří se ODS složit koalici novou, silnější než byla tato? Nebo se toho ujme sestava nová?
Doufám, že tentokrát nové vedení zveřejní "Koaliční dohodu" i "Programové prohlášení". Zatím jsem to na webu města po posledních volbách nenašel.


Dodatek z 18.01.2024:

Ve zprávě ODS - viz výše - je zmínka o prosazování "společného programu". Ovšem žádný společný program, pokud vím, nebyl po volbách na stránkách města zveřejněn.
Vím, že existuje "Programové prohlášení", ale asi je někde "v šuplíku". Na "Novoměstském kurýru" jsem ho zveřejnil, ale nezískal jsem ho z veřejných zdrojů.

Pokud nemám pravdu, že nebylo zveřejněno, prosím informaci. Opakuji, na stránkách města jsem ho nenašel.
Ale - je třeba říci, že tomu "Programovému prohlášemí" podle mě, není co vytknout. Zveřejnil jsem ho proto, aby novoměstská veřejnost mohla posoudit, jak se daří plnit.


Na to "Programové prohlášení" se můžete podívat zde:

Povolební "Programové prohlášení" koalice v Novém Městě nad Metují

("Programové prohlášení" a "Koaliční smlouvu" jsem uveřejnil poprvé v části "Novoměstký kurýr - VOLBY" - v lednu 2023)

A ještě jeden dodatek - ke konci ledna končí na vlastní žádost i současný tajemník pan Mgr. Bachura, který nastoupil vloni v září. Hledá se tajemník nový.


Jindřich Buchal.